BORDSUR, Frankrike, omkring sekelskiftet 1800/1900.

Sten samt bronserad och patinerad metall. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Dekor av blomstergirlang, bandrosett och pärlstav. Flankerande amorin. Pendel medföljer. Längd 24, bredd 12, höjd 41 cm. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage. Mindre nagg och anlöpningar. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK