FÅTÖLJ, Karl-Erik Ekselius, JOC, Vetlanda, 1960-tal.

Metallstativ. Lösa, djuphäftade skumgummi dynor i sits och rygg på underlag av elastisk gjord. Klädsel av skinn.

Bruksslitage. Ställning med repor. Lädergjordarna med slitage och smärre torrsprickor.

Proveniens

Modellen utställd på "Offentlig Miljö", på Strömbergs i Stockholm 1965. Ingick då som en del av Karl-Erik Ekselius så kallade "chefsrum".

Utropspris
4 000 SEK