Fanerad med valnöt. Rak form med avfasade hörn. Dekor av kannelerade sidor samt dragbeslag i mässing. Längd ca 90, djup ca 48, höjd ca 88 cm.
Slitage, repor och stötmärken med bland annat mindre fanerskador. Mindre materialbortfall. Nyckel saknas.