MEMOARLITTERATUR, 12 vol, bla Axel von Fersens dagbok, utg av Alma Söderhjelm, I-IV, Stockholm 1925-36.

Även Le Comte de Fersen et La Cour de France, extraits des papiers, 1-2, Paris 1878, Historiaka anteckningar och bref från åren 1771-1805, Johan von Engeström, Stockholm 1877, Anteckningar och minnen, av Hans Gabriel Trolle-Wachtmeister, 1-2, utg av Elof Tegnér, Stockholm 1889, Gustaf Mauritz Armfelt, studier ur Armfelts efterlämnade papper, I-III, utg av Elof Tegnér, Stockholm 1883-87. Pappband resp halvband. 14 x 21 - 16 x 23 cm.

Slitage, pappbanden med smärre skador, ett halvband med skada på bokbandets rygg, ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK