BELLMANIANA, 8 vol, bla CM Bellmans skaldestycken, 1-2, efter Völschows, Stockholm 1814.

Carl Michael Bellman, en kultur- och karaktärsbild från 1700-talet, av Nils Erdmann, Stockholm 1899, Samlade skrifter av Carl Michael Bellman, Fredmans epistlar och sånger resp Handlingar rörande Bacchi Ordenskapitel, Stockholm 1879. Fredmansgestalten, en studie av Karin Ek, Stockholm 1915, Brev till Tjälvesta, CM bellman, utgivna av Bellmansällskapet. 12 x 17 - 17 x 24 cm.

Slitage, något bokband med smärre skada, ej genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK