PIERRE BAYLE, 4 vol, Dictionaire Historique et Critique, I-IV, Amsterdam 1740.

Med titel i rött och svart samt graverat motiv. Helband av skinn i folio med upphöjda ryggbind och präglad förgylld dekor. Röda snitt. 27 x 41 cm.

Slitage, två bokband med skador, fläckar, ej genomgångna.

Utropspris
5 000 SEK