BULJONGKOPP, KOPP samt TEKANNA, porslin, Kina, Qing dynastin, bland annat Qianlong, 1700-/1800-tal.

Cylinderformad kopp med svängt öra, dekori underglasyrblått med motiv av blommor. Höjd 6,5 cm. Buljongkopp med flätade hänklar, dekor i underglasyrblått med motiv av pagodlandskap. Höjd 11 cm. Tekanna med metallhandtag, svängd pip, dekor i underglasyrblått med motiv av figurscener med bland annat européer elefant och fohund. Höjd 13 cm.

Slitage. Tillverkningsdefekter. Kopp med spricka vid örats nederdel, lagning samt spricka vid mynning. Buljongkopp med spricka i en hänkel, saknar lock. Tekanna med nagg, lagningar, retuscher vid mynning.

Utropspris
3 000 SEK