SOFFA, barockstil, brickmärkt Carl Johansson Möbler, Stockholm. 1910-tal.

Svartmålad ek, mörkbrunt läder med dekor av pärlspik. Längd 161 cm.

Nyrenoverad, bla med ny klädsel samt bemålning. Obetydligt slitage.

Utropspris
2 000 SEK