BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, 1800-talets första del.

Förgyllt och bronserat urhus och vitemaljerad urtavla med arabiska siffror. Mittparti med mytologisk figurscen av Pegasos och Bellerofon med Zeus, flankerat av parställda urnor på kolonnetter. Pendel medföljer. Längd 55, bredd 16, höjd 77 cm. Nyckel finns.

Visst ytslitage, fläckar. Sprickor, mindre skador och lagningar. Visst färgbortfall. Renoverad och kraftigt kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK