Ek. Dekor av intarsia. Uppsats med urverk. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Bredd 105. Djup 50. Höjd ca 230 cm.
Slitage. Repor och märken. Ej funktionstestad. Torrsprickor.