BORDSLAMPA, mässing och trä, Borens AB, Borås, 1900-talets mitt.

Stomme i mässing. Skaft med oktagonal form i trä. Diameter ca 40. Höjd ca 52 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Repor och märken. Fläckar. Något skev skärm.

Utropspris
1 500 SEK