OKÄND KONSTNÄR, tusch, akvarell och täckvitt på papper, Kina 1900-tal.

Örn på klippformation. Lapp a tergo med översättning av dikt" Örnen, som nalkas det höga berget, efter en lång kampfylld flykt, en symbol för den svenska kooperationen lyckosamma utveckling." 98 x 60 cm.

Slitage. Veck. Sammanfogade blad, Ej examinerad ur ram.

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm

Utropspris
2 000 SEK