Vitemaljerad urtavla med svarta romerska timsiffror och arabiska minutsiffror. Höjd inkl dekorationsknoppar ca 50 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Sprickor och ytskador, anlöpningar, slitage. Bakstycken saknas. Lösa dekorationsknoppar. Ej funktionstestad.