Axel Törneman

(Sverige, 1880-1925)
Axel Törneman
(Sverige, 1880-1925)

AXEL TÖRNEMAN, olja på duk, signerad och daterad 1922.

"Kungstornet". Utställningsetiketter. 100 x 80 cm.

Slitage. Färgbortfall invid ram.

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm

1924 stod Norra Kungstornet klart, Stockholms första "skyskrapa". Arkitekten Sven Wallander hade företagit en resa till New York 1920 och tornets utformning reflekterar intrycken från nedre Manhattan.

Utropspris
30 000 SEK