TAKKRONA, Maria Teresia, 1900-talets senare hälft. Höjd 105 cm.

12 ljuspunkter. Glasade ljusarmar, skålformade manschetter, behängd med bl.a. bladformade prismor och margueriter. Diameter 77 cm. 12 st tygskärmar medföljer.

Bruksslitage. En holk med avslag. Ej funktionstestad.

Utropspris
500 EUR