MINIATYRPORTRÄTT, 2 st, empire, gouache på ben, 1800-talets första hälft.

Ovalt porträtt av ung elegant man, enligt påskrift á tergo föreställande Grosshandlaren Johan Daniel Hauge, målad av Hans Georg Hauge i Rostock, Mecklenburg Schwerin, juni 1820, 1,8 x 2,6 cm, oramad och uppklistrad på papper.
Ovalt porträtt av äldre herre i mässingsram infälld i svart ram med eklövsformat hänge, bildstorlek 6 x 7, ramen 12 x 14 cm.

Slitage, äldre herrporträttet med lodrät spricka/lagning, nagg, ej examinerad ur ram. Svarta ramen med skador.

Utropspris
1 500 SEK