LJUSKRONAN, barockstil, 1900-talets första hälft. Höjd 79 cm.

Mässingsstomme, delvis glasklädd med sex ljusarmar med vidhängande droppformade prismor. Höjd 79 cm.

Avslutande klot saknas. Bruksslitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK