SKÅL, glas, "Ravenna", Sven Palmqvist, Orrefors, 1900-talets tredje kvartal.
Fyrsidig form med rutdekor i blått och orange. Längd ca 14 cm, höjd ca 6 cm.
Slitage. Rester av klister under foten döljer eventuell signering.