PARTI KERAMIK, 8 delar, bla Wedgewood och Gustavsberg, 1800-1900-tal.

Tekanna i svartvit Jasperware med klassiserande figurscener, Wedgwood, sekelskiftet 1900. Tallrik med karta över Loire och vinranka i svart, Stone, Coquerel et Le Gros, Paris, 1800-talets första hälft. Fat med dekor av växter i underglasyrbått, Kina, 1900-tal. 3 delar "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg, brun dekor. Skål i grön lysterglasyr med dekor i guld, Josef Ekberg, Gustavsberg. Syltkrus med dekor i blått, Rörstrand. H 2-12. Diam 8-23.

Tekannan med skapador, sprickor och missfärgningar. Tallriken med slitage, enstaka nagg och missfärgningar. Fatet med nagg. Samtliga delar Gustavsberg med krackelyr. En del Pyro med stor lagning.

Utropspris
1 200 SEK