BRÖDKORG samt STRÖARE, silver. England, London 1800-talets andra hälft. Vikt ca 1166 gr

Brödkorg på fot samt med uppfällbar hänkel. Rik delvis genombruten dekor i nyrokoko. London 1860/61. Höjd 11, diameter 32. Vikt ca 938 gr. Ströare, eklektisk stil, London 1895-96. Vikt ca 238 gr, höjd 14.

Sedvanligt bruksslitage. Korgens botten m monogram

Utropspris
3 000 SEK