SÅSSKÅL, silver 813H. Finland, Helsingfors, 1930. Empire-stil, vikt 370 gr.

Rund på fat, delvis godronnerad, invändigt förgylld. Höjd 7, diam 14.

Sedvanligt bruksslitage, längs mynningen mindre hack samt bucklor.

Utropspris
2 000 SEK