SIRI RATHSMAN, olja på duk, signerad och daterad 1959.
Komposition i rött. Även signerad och daterad a tergo. 65 x 46 cm.
Slitage. Rispa.
KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.