KARMSTOLAR, ett par, s k baljfåtöljer, sengustaviansk stil, 1900-talet slut.

Stommar i målat, bronserat och förgyllt trä. Dekor av sfinxer, fleuroner och löpande hund. Svarvade framben och sabelformade bakben. Fast stoppade ryggar och sitsar, klädda med tyg.

Bruksslitage.

Utropspris
6 000 SEK