Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

VINKYLARE/YTTERFODER, Skultuna bruk. Jugend, 1900-talets första kvartal.

Koppar med dekor av stiliserade kottar i bård av mässing. Stämplad SKULTUNA 1611 No 272 R.7. Höjd ca 22 cm.

Bruksslitage. Invändigt spår av användning.

Utropspris
1 500 SEK