FÅTÖLJER, ett par, tapetserarstil, Oscarianska, omkring sekelskiftet 1900.

Av typen Emmafåtölj. Fast stoppad sits och rygg, sidentyg med medaljongmönster. Svarvade framben med hjultrissor.

Bruksslitage. En fåtölj med instabil rygg och fläckig klädsel på sits. Ben med märken och repor.

Utropspris
1 500 SEK