SABEL, (Pallasch) m/1893 för officer vid Kavalleriet, lång modell.

Fäste av förgylld mässing med smal parerplåt, tveeggad klinga med två blodrännor märkt GE Svalling Rosensfors, svärtad balja av stål, protopé, längd 101 cm.

Bruksslitage, anlupen.

Utropspris
3 000 SEK