Målat och förgylld. Riklig dekor av akanstusblad, rosetter mm. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Längd 93, längd 122, bredd 66 cm.
Klädsel med fläckar. Spricka i karm. Bortfall. Slitage.