KONSOLBORD, gustaviansk provins, tidigt 1800-tal.

Rektangulärt, målat i grått och guld med skuren bandfläta, kannelyrer, fyra svarvade ben. Längd 83, bredd 44, höjd 77 cm.

Slitage, ställvis färgbortfall, smärre sprickor och repor, senare bemålning.

Utropspris
3 000 SEK