Greta Garbo

(Sverige, 1905-1990)
Greta Garbo
(Sverige, 1905-1990)

BOK, från Greta Garbos estate, "The Norlin Book of Lyrics"

Halvfranskt band. "The Norlin book of lyrics 1200-1900 - English Francais Deutsch - chosen by Daniel Andreae", Stockholm, 1950. Med två inskriptioner på svenska på försättsbladet.

Slitage. Gulnad. Skador på band. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Greta Garbo Estate.

Julien's auctions, Beverly hills, april 11-12 2014. Lot no 536

Utropspris
2 000 SEK