Niclas Korp

(Sverige)
Niclas Korp
(Sverige)

SKRIVBYRÅ, gustaviansk, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad.

Kalkstensskiva. Fanerad i olika träslag bland annat valnöt och mahogny. Intarsia. Tre lådor. Övre lådan med bakomliggande skrivklaffsinredning. Förgyllda beslag. Bredd 111 cm, djup 55 cm, höjd 85 cm.

Renoverad och kompletterad, senare skiva samt senare omgjord till skrivbord. Övre lådan omarbetad. Skiva lagad. Maskstunget bakstycke. Sprucket bakstycke. Fanerskador/sprickor. Ett ringbeslag löst. Nyckel saknas.

Proveniens

Troligen familjen von Fersen.

Utropspris
40 000 SEK