SEKRETÄR, rokoko, provins, sent 1700-tal.

Målad i grått och guld, invändigt blåmålad, svängd övre del med skrivklaff och innanför liggande inredning av 14 mindre lådor samt en skåpdörr, två lådor i nedre del, fyra svängda ben. Längd 101, djup 52-89, höjd 101 cm.

Slitage, lagningar och förstärkningar, enstaka sprickor, senare bemålning och beslag. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK