BYRÅ, senbarock, 1700-talets andra kvartal.

Fanerad i lövträ. Inläggningar av rotfanér i fält och ränder. Raka sidor med svängd front. Fyra lådor med beslag i förgylld mässing. Svängda ben. Bredd 110, djup 58, höjd 78 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Skador. Lagningar. Maskstungen. Låshus saknas.

Utropspris
8 000 SEK