GOLVLAMPA, "Softling", Hans Philip Zachau för Ateljé Lyktan, formgiven 1982.

Kromad fot på svartlackerad rund sockel. Genombruten rödlackerad skärm med ekfanérad topplatta. Diam 65, höjd 133 cm.

Ytslitage, smärre repor. Funktion ej kontrollerad.

Utropspris
1 500 SEK