SERVIS, 63 delar, flintgods, Flow Blue, "Normandy", Johnson Bros, England ca 1900. Tekoppar 5 st "Vinranka" Gefle, Percy

Flata tallrikar, 17 st, och djupa tallrikar, 9 st, diameter 25 cm. Förrättstallrikar, 8 st, diameter 20,5 cm, assietter, 5 st, diam. 18 cm. Smörfat, 10 st, diam. 7,5 cm. Såssnipa, längd 21,5 cm. Runda serveringsfat, 3 st, diam. 25-31 cm. Ovala serveringsfat, 3 st, längd 36-46 cm. Ovala skålfat, 4 st, längd 20-26 cm. Ovala skålar, 3 st, längd 23-27,5 cm.
Vinranka-servisens 5 tekoppar med 7 fat.

Bruksslitage, krackelyr, enstaka kantnagg och sprickor.

Utropspris
350 EUR