VITRINSKÅP, Carl Malmsten, 1950-tal.

Fanerat i mahogny. Rak form, upptill vitrin med två dörrar, nedtill två dörrar med hyll- och lådinredning. Utdragbara avställningsskivor. Bakstycket märkt Ljungstedtska skolan 1955 Einar Larson. Ritning Carl Malmsten. Utförd av Gunnar Backlind. Bredd 97 cm, djup ca 40 cm, höjd 161 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor. Enstaka stötmärken.

Proveniens

Ljungstedtska skolan

Utropspris
600 EUR