SENAPSKANNA, silver, Petter Adolf Sjöberg (1798-1833), Stockholm 1825. SKED, silver, London 1902. Tot. vikt 102 g.

Cylinderformad senapskanna på tre tassfötter, uppåtsvängd hänkel, invändigt förgylld. Knopp i form av ekollon. Höjd 9 cm. Skedens längd 10,5 cm.

Gravering. Bruksslitage.

Utropspris
400 EUR