Stomme i lövträ med skuren dekor. Svärtade detaljer. Svängda former. Tredelad rygg med knapphäftning. Textilklädd sits samt rygg. Längd 170 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Märken. Sprickor och lagningar. Senare klädsel.