Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVSKÅP, Åmells, 1900-talets andra hälft.

Betsad furu. Överdel med uppsvängt krön och spröjsat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under klaff. Beslag av mässing. Bredd 106. Djup 53. Höjd 198 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK