KANAPÉ, oscariansk, 1800-talets slut.

Tre svarvade, hjulförsedda ben samt ett svängt bakre ben. Stoppad och klädd med medaljongmönstrat tyg. Längd 180, djup 65, höjd 95 cm.

Sedvanligt bruksslitage. Senare klädsel.

Utropspris
2 000 SEK