SKÅP, barock, 1700-tal.
Ek. Dörr med bakomliggande hyllplan. Lås av smide. Bredd 76. Djup 41. Höjd 89 cm. Nyckel finns.
Omarbetat från hängskåp. Kompletterat med senare ben. Slitage, repor och märken. Mindre avslag på list. Lagning.