656374

KRYDDSKÅP MED LODUR, allmoge, 1800-talets första hälft/mitt.

Bemålat, raka sidor, uppsvängt krön med infälld glasad urtavla, vitmålad urtavla med arabiska siffror, fyra dörrar. Längd 55, djup 15, höjd 97 cm.

Slitage, senare bemålning, sprickor, uppdragsnyckel samt lod saknas, ej funktionstestat. En skåpdörr låst. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK