Bonad björk och intarsiadekor. Invändigt dekormåleri av girlanger. Sex skåpluckor med bakomliggande hyllplan och lådor. Längd 156, bredd 51, höjd 210 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre ytsprickor i intarsian. Inre dekor med ställvis färgbortfall och skador. En av nyckelbrickorna med större skador. Troligen renoverat.