SKÅP, art deco, 1920/30-tal.

SKÅP, art deco, 1920/30-tal.

Bonad björk och intarsiadekor. Invändigt dekormåleri av girlanger. Sex skåpluckor med bakomliggande hyllplan och lådor. Längd 156, bredd 51, höjd 210 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Smärre ytsprickor i intarsian. Inre dekor med ställvis färgbortfall och skador. En av nyckelbrickorna med större skador. Troligen renoverat.

Utropspris
8 000 SEK