SKÅP, barock, 1800-tal samt äldre delar.

Ek, rikt snidad dekor. Skåpdörrar med bakomliggande inredning av bl a hyllplan. Två lådor. Dekor föreställandes bibliska scener: Abraham prövas av Gud att offra sin son Isak på Moria berg men hindras att göra detta, Israeliterna i Sinai öken/Mose och Kopparormen, Eva skapas ur den sovande Adams revben, David och Goliat, samt fyra apostelfigurer. Höjd ca 220 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, repor och fläckar på ytan, ställvis slagskador. Renoverad och kompletterad. Sprickor. Ena lådan svåröppnad. Lösa delar som medföljer, bl a mittsektionens sargkant.

Utropspris
15 000 SEK