Van den Berghe-Pauvers

(Belgien, 1900-2000-tal)
Van den Berghe-Pauvers
(Belgien, 1900-2000-tal)

MATBORD, "Cirkante Tafel", Bob van den Berghe-Pauvers.

Utfällbar skiva, i mitten svart granitskiva. Storlek 145x145 cm. Utfälld 225x225 cm, höjd 71 cm, stenskivans storlek 65x64 cm. Bär tillverkarens etikett Erik Jørgensen Møbelfabrik, Danish Furnituremakers Control.

Slitage, repor, enstaka bubblor i fanerytan.

Modellen formgiven 1976.

Utropspris
900 EUR