MATSERVIS, 52 delar, porslin, mestadels Rosenthal, 1900-talets första hälft.
12 mattallrikar, diameter 24 cm
9 förrättstallrikar, diameter 21 cm
12 djupa tallrikar, diameter 24 cm
9 assietter, diameter 17 cm
6 uppläggningsfat, längd 22-40 cm
2 uppläggningsskålar, längd 21-24 cm
1 såsbåt, längd 22,5 cm
1 tillbringare, höjd 17 cm
Sex av mattallrikarna ej stämplade med Rosenthals märke, kannan stämplad med Rosenthal-liknande märke. Bruksslitage, förgyllning med slitage. Enstaka fotkantsnagg och enstaka underglasyrdefekter. Ett av uppläggningsskålarna med kantnagg. Ett av de minsta uppläggningsfaten med spricka.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.