SABEL, m/1893, Sverige, för manskap vid kavalleriet.

Fäste i mässing. Tveeggad klinga med blodrand. Balja av svärtat stål. Längd ca 113, varav klinga ca 94,5 cm. Stridsslipning. Signerad Svalling, Eskilstuna. Präglad K6 (Kungliga skånska dragonregementet).

Slitage, mindre repor och märken. Balja med buckla.

Efter år 1908 bars sabeln även av sergeant vid fält och positionsartilleriet samt trängen.

Utropspris
2 000 SEK