SERVISDELAR, 12 st, porslin. Meissen, 1800-talets början.
Målad blomdekor. 8 st. koppar (4+4) höjd 4,5 samt 6,5 cm. 4 st. fat, diameter 13,5 cm.
Bruksslitage, tillverkningsdefekter. Enstaka kantnagg. Tre koppar med skador/lagningar.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.