BÄGARE, 2 st, silver, Martin Bernström (1742-1779/82), Härnösand, och Johan Petter Ernander, Uppsala, 1818, vikt 113 g.

En med räfflad fot, en med trambolerad dekor av frukt eller bär. Höjd ca 8- 9 cm.

Bruksslitage. Senare gravyr. Bucklor. Anlöpningar. En med skada. Delvis bortskavd förgyllning.

Utropspris
2 000 SEK