KONSOLBORD, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1700/1800.

Marmorskiva, sargdekor med bl a band, blommor och medaljonger. Benen dekoreras med skulpturerade tofsar. Kopplade ben, i mitten svarvad urna. Längd 87 cm, bredd 45 cm, höjd 83 cm.

Ostadigt. Märkbara skador, dekordelar saknas. Senare skiva med nagg och repor. Två dekordelar medföljer.

Utropspris
1 000 EUR