VAS, glas. Ingeborg Lundin, Orrefors 1949.
Kalebassformad med graverad dekor av växter. Signerad Orrefors Lundin Expo 1055. Tidigt exemplar av Ingeborg Lundins glas, anställd vid Orrefors 1947-1971. Höjd ca 14 cm.
Obetydligt slitage.
Tidigt graverat föremål av Ingeborg Lundin. Det var det graverade glaset som gjordes under 1940-talets slut som gjorde henne berömd då det skilde sig radikalt från det graverade glas Orrefors producerade under denna tid. Vasen är ur Expo-serien som mestadels bestod av unikat och utställningsföremål.